Ayak Ağrısı

Ayak Ağrısı

Ayak ağrısı, ayak tarağında yani ayak kavsiniz ile ayak parmaklarınız arasında kalan bölgede olan ağrı olup genellikle metatarsalji olarak adlandırılır. Ağrı, çoğunlukla ayağın orta kısmında bir veya daha çok kemiğin merkezinde toplanır.

Ayak Ağrısına Neden Olan Etkenler :

Kallus Oluşumu: Kimi zaman ayak ağrısına, ayağın tabanının üzerinde şekillenen ve kemiğin üzerine yapılan aşırı bir basınca karşı bir cevap olarak, derinin geliştirdiği bir sertlik neden olabilir. Normal olarak bu sertlik (kallus) ağrılı değildir, fakat gelişmenin devam etmesi, basıncı arttırabilir ve sonunda yürümede güçlük ortaya çıkar.

Ayakkabı Şekli: Giyilmeye elverişli olmayan çok dar veya çok gevşek ayakkabılar ayak ağrısına neden olabilirler. Dar ayakkabılar ayağı sıkıştırırlar ve basınç artar; gevşek ayakkabılar ayağın ayakkabıdan kaymasına ve sürtünmeden ötürü ayakkabının ayağı tahrişine neden olurlar.

Bağ yırtılması veya eklem iltihabı: Ayağın alt tarafındaki ağrı, ligamentin yırtılması veya eklemin inflamasyonu sonucu olabilir. Ortopedi cerrahınız eklemin stabilitesi hakkında basit testlerle fikir edinebilir.

Ayak Ağrısında Tedavisi

  • Ayakkabı içine uygun bir tabanlık ayağa binen stresi absorbe edebilir.
  • Uygun ayakkabı satın almak bazen problemin çözümünde oldukça yardımcı olur. Örneğin topuklu ayakkabı kullanımı ayağınızdaki ağrıların nedeni olabilir.
  • Ayaklarınızı iyice ıslatarak ayak tabanındaki sertlikleri yumuşatmak ve sonra ölü deriyi bir sünger taşıyla veya topuk törpüsüyle ile çıkartmak, basıncı azaltmada kolaylık sağlayacaktır.
  • Bunlar dışında seyrek olarak kemik çıkıntısını veya deformiteyi düzeltmek için ameliyata ihtiyaç olabilir.